TOP 8 hradov a zámkov na Slovensku, ktoré stoja za návštevu

Hrady a zámky na Slovensku sú neodmysliteľne naviazané na našu históriu. Z niektorých ponechal zub času iba ruiny a pozostatky majestátnosti, ďalšie však aj v súčasnosti patria medzi najväčšie lákadlá a ročne ich navštívia desaťtisíce turistov. Máte chuť načerpať atmosféru z čias dávnych, no ešte nie zabudnutých? Vybrali sme TOP 8 hradov a zámkov na Slovensku, ktoré zaujmú nielen krásnou architektúrou a zachovanými priestormi, zároveň sú počas sezóny miestom mnohých akcií, zábavy a zaujímavých programov.

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je neprehliadnuteľnou dominantou hlavného mesta Slovenska. Symbol Bratislavy sa hrdo týči nad Dunajom a má za sebou bohatú históriu, ktorá sa začala písať už v 11. storočí. Jeho sláva narastala od druhej polovice 16. storočia, kedy sa Bratislava stala korunovačným mestom a až do polovice 18. storočia bol obľúbeným sídlom panovníkov. Významnými prestavbami prešiel za vlády Márie Terézie.

Ani Bratislavský hrad sa však nevyhol vyhoreniu a takmer sa stal ruinou. S jeho obnovou a rekonštrukciami sa začalo od 50. rokov 20. storočia, až sa dostal do podoby, ako ho poznáme dnes. Okrem trvalých expozícií, pamiatok a výstav, ktoré návštevníkom zobrazujú históriu mesta, je Bratislavský hrad miestom kultúrnych a spoločenských podujatí. Veľkú pozornosť pútajú stredoveké dožinky, koncerty a operné festivaly, či najznámejšie podujatia Letné shakespearovské slávnosti a Bratislavské korunovačné dni.

Vedeli ste, že Bratislavský hrad klame „telom“? Zdá sa, že má štvorcový pôdorys, no v skutočnosti je jeho pôdorys nepravidelný, čo najlepšie vidieť pri pohľade zhora. Dokonca nemá ani 4 veže, čo sa javí na prvý pohľad ako úplne zrejmé. Funkčná veža je iba jedna – orientovaná na juhozápadnej strane. Ostatné vežičky sú iba pristavené na streche.

Bratislavský hrad na kopci s výhľadom na mesto

Bojnický zámok

Jeden z najkrajších a najnavštevovanejších romantických zámkov v strednej Európe nájdete v Bojniciach. Na travertínovej skale sa už začiatkom 12. storočia týčilo drevené hradisko. Vo svojej histórii prešiel súčasný Bojnický zámok mnohými zmenami a funkciami. Do aktuálnej podoby ho dal koncom 19. storočia prestavať gróf Ján Pálffy, ktorý túžil po tom, aby sa zámok architektúrou ponášal na francúzske zámky.

Návštevníkom sú v rámci priehliadok prístupné krásne priestory, z ktorých dýcha história. Uvidíte Grófsky byt so Zlatou sálou, Huňadyho sálu, Bojnický oltár a jednotlivé poschodia so zachovalými neogotickými interiérmi. Bojnický zámok je miestom akcií, ktoré potešia malých aj veľkých, nebojácnych hrdinov i rozkošné princezné. Podujatia ako Strašidelný zámok a Rozprávkový zámok sa oplatí zažiť na vlastné oči. Nesmieme zabudnúť ani na krásne okolie Bojnického zámku a vystúpenia sokoliarov. V blízkosti zámku sa nachádza ZOO Bojnicenajnavštevovanejšia a najstaršia zoologická záhrada na Slovensku.

Bojnický zámok s vežami a jazierkom v parku

Hrad Červený kameň

Na juhovýchodnom svahu Malých Karpát neďaleko Modry sa na kremencovom brale týči hrad Červený kameň. Ešte v 16. storočí bol mohutnou pevnosťou s obranným systémom, ktorý predstavoval vrchol vtedajšej obrannej stratégie a bol na svoju dobu ultramoderný. Od začiatku 17. storočia sa spája s rodom Pálffyovcov, kedy bola pevnosť postupne prebudovaná na rodové sídlo s množstvom reprezentatívnych a obytných priestorov.

Hrad Červený kameň nebol nikdy dobitý a pre svoju majestátnosť a zachovalosť sa stal obľúbenou lokalitou filmárov. Natáčali sa tu diela ako Soľ nad zlato, Šialene smutná princezná, Fantaghiro či Dračie srdce. Okrem stálych expozícií historického nábytku, zbraní a dobového bývania, láka návštevníkov aj na pravidelne organizované akcie. Hrad hostí napríklad dožinky, koncerty, divadelné a bábkové predstavenia, festivaly remesiel, trhy starožitností, rytiersky festival a sokoliarov.

Vedeli ste, že pod týmto hradom sa nachádzajú najväčšie hradné pivničné priestory v strednej Európe s dômyselným vetracím systémom? Zmestili by sa do nich aj dnešné kamióny!

Hrad Červený Kameň uprostred lesov s opevnením

Zvolenský zámok

Krásne zrekonštruovaný Zvolenský zámok sa nachádza takmer v centre mesta Zvolen. Jeho počiatky siahajú do druhej polovice 14. storočia, kedy bol vybudovaný ako poľovnícka kúria a neskôr slúžil ako luxusná komfortná rezidencia pre uhorské kráľovné. Hoci nemal vojenský ani obranný účel, v 16. storočí mu pri rekonštrukcii pribudlo vojenské opevnenie, veže a strieľne po celom obvode a dočasne slúžil ako protiturecká pevnosť.

Vo svojej bohatej histórii bol sídlom zvolenských županov, úradov, kasární a škôl. Od roku 1965 je zámok súčasťou Slovenskej národnej galérie, ktorá ho využíva na výstavné účely. Na svoje si tu prídu nadšenci starého európskeho výtvarného umenia. Jedinečné zámocké nádvorie a interiéry pravidelne poskytujú priestory pre obľúbený letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské.

Zvolenský zámok obklopený mestom a zeleňou

Vígľašský zámok

Najskôr bol hradiskom, neskôr kláštorom a koncom 14. storočiakráľovským poľovníckym sídlom. V 16. storočí zohral úlohu v boji proti tureckým nájazdom a koncom 2. svetovej vojny utŕžil vážne poškodenia a vyhorel. Ak by ste sa dnes pozreli na impozantný Vígľašský zámok situovaný v obci Vígľaš medzi Lučencom a Zvolenom, uvidíte rozsiahlu rekonštrukciu, vďaka ktorej vyrástol doslova z ruín…

Vígľašský zámok bol v roku 2014 opätovne otvorený ako The Grand Vígľaš**** – kongresový hotel s poskytovaním wellness služieb. Počas pracovného týždňa sa na zámku konajú prehliadky, cez víkendy letných mesiacov aj prehliadky v sprievode sokoliarov. Zámok ponúka nielen atraktívne ubytovanie, ale i relax, výbornú gastronómiu, organizovanie svadieb a osláv. Nechýbajú tu divadelné a hudobné predstavenia či obľúbené kultúrne zámocké podujatia – napríklad Žigmundove slávnosti a strašidelné prehliadky zámku, kde sa dočkáte možno i duchov.

Vígľašský zámok medzi lesmi historická pamiatka

Oravský hrad

Poďte sa pokochať krásami dominantného Oravského hradu! Jedna z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je vybudovaná na skale nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok. Patrí medzi najnavštevovanejšie a najkrajšie hrady na Slovensku. Prvé stavby vznikli už v polovici 13. storočia a postupne sa hradný areál rozrastal až do súčasnej veľkolepej podoby so 154 miestnosťami. Ani tento hrad sa v minulosti nevyhol ničivému požiaru, no po rozsiahlych rekonštrukciách je opäť miestom ako stvoreným na výlety.

Čaká vás Dolný, Stredný a Horný hrad s palácmi, opevnenia, veže a až 754 schodov! Okrem historickej, archeologickej, etnografickej a prírodovednej expozície sa návštevníkom veľmi páčia nočné prehliadky Oravského hradu a strašidelné divadlo plné tajomstiev, vzrušujúcich akcií a napätia. Oravský hrad je s výnimkou apríla otvorený celoročne – i počas zimných mesiacov.

Ak budete v tomto regióne tráviť dovolenku, choďte sa pokochať aj do Oravského Podzámku, kde sú krásne reštaurácie. Doprajte si výbornú horúcu čokoládu a načerpajte historickú atmosféru pri prechádzke okolo hradu. Ak hľadáte inšpiráciu na výlet aj počas nepriaznivého počasia, návšteva hradu je jednou z viacerých možností. Pripravili sme pre vás 11 tipov, kam na výlet, keď prší.

Vedeli ste, že Oravský hrad bol vždy lákadlom pre filmárov? Okrem viacerých slovenských rozprávok sa tu natáčal legendárny horor Upír Nosferatu z roku 1922. Hrad bol vo filme prezentovaný ako Tajomný hrad v Karpatoch.

Oravský hrad obklopený lesmi

Kežmarský hrad

Na východnom okraji mesta Kežmarok sa nachádza historická dominanta podtatranskej oblasti – Kežmarský hrad. Je jediným komplexne zachovaným hradom na Spiši. Jeho dejiny siahajú až do polovice 15. storočia. Pôvodne bol postavený ako pevnosť chrániaca slobodné kráľovské mesto. Prešiel rukami mnohých majiteľov, čím sa do neho zapísali znaky gotického, renesančného a barokového štýlu.

Na Kežmarskom hrade sú sprístupnené historické expozície, ktoré zobrazujú vývoj a dejiny mesta. Zaujímavé sú tiež expozície venované cechom a remeslám, expozície streleckého spolku, historických vozidiel či zbraní. O Kežmarskom hrade koluje viacero povestí a legiend, s ktorými vás oboznámia sprievodcovia. Dozviete sa napríklad, že na hrade doteraz straší čierna pani! Tešiť sa však môžete aj na rozmanité podujatia – odvážnejší na nočné prehliadky, menej odvážni na divadelné predstavenia, rozprávky a koncerty na nádvorí.

Kežmarský hrad v centre mesta s vežou a hradbami

Ľubovniansky hrad

Hrady na Slovensku plnili predovšetkým obrannú funkciu. Inak to nebolo ani v prípade Ľubovnianskeho hradu, ktorý bol hraničným strážnym hradom a chránil obchodné cesty do Poľska. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza už zo začiatku 14. storočia. Vo svojej histórii sa stal miestom pre významné stretnutia kráľov, ukrývanie korunovačných klenotov i väznenie Mórica Beňovského.

Popularita Ľubovnianskeho hradu, ktorý je lokalizovaný nad Starou Ľubovňou, stále rastie a za rok ho navštívi približne 200 000 návštevníkov. Prispievajú k tomu pútavé expozície, ktoré sa pravidelne menia. Prekvapuje tiež množstvom akcií a podujatí. Hrad Ľubovňa je miestom koncertov, divadelných predstavení a veľkolepých podujatí, ako sú Hradné slávnosti a Cyrilometodské slávnosti. Autentickosť krásnej scenérie dopĺňa skanzen pod hradom, ktorý je tvorený súborom ľudových stavieb z okolitých dedín.

Ľubovniansky hrad na kopci s výhľadom na lesy

Profile
  • Kubínska
  • 10. októbra 2024

Dalšie články

7 najlepších adrenalínových zážitkov na Orave

7 najlepších adrenalínových zážitkov na Orave

Profile
  • Kubínska
  • 30. augusta 2024
  • 4 minút čítania
21 tipov na zábavné aktivity pre deti

21 tipov na zábavné aktivity pre deti

Profile
  • Kubínska
  • 14. septembra 2024
  • 8 minút čítania
Spať na články